ŽINOMI ŽMONĖS – APIE SKAITYMĄ IR KNYGAS

Parengė Tomas Dirgėla

 

MUZIKOS KŪRĖJAS IR ATLIKĖJAS ANDRIUS MAMONTOVAS

Knygas aktyviai pradėjau skaityti sulaukęs 8-erių. Stipriai „užsikabinau“ ir per visą paauglystės ir vėlyvesnį laikotarpį skaitydavau po vieną knygą per dieną. Atradau daug puikios nuotykinės ir fantastinės literatūros. Ir ne tik. Knygų skaitymas lavina žmogaus kritinį mąstymą, gebėjimą suvokti tekstą, dovanoja išgyvenimus ir patirtis, kurios tiesiogiai ne visada yra prieinamos.

Kai yra klausiama, kokią naudą duoda skaitymas, aš visada atsakau, kad skaitymas lavina visas savybes, kurios vėliau leis tapti žmogui laimingu ir turtingu. Visomis prasmėmis. Skaitykite ir gyvensite beprotiškai idomų gyvenimą.

TELEVIZIJOS LAIDŲ VEDĖJA EGLĖ DAUGĖLAITĖ

Vaikystėje turėjau tiek popamokinės veiklos, kad knygas skaitydavau arba tas, kurias privaloma, arba didesnį kiekį pasilikdavau vasaros atostogoms. Labai patiko „Iliustruotos didžiosios klasikos“ knygų serija, ją „sugraužiau“ nieko neraginama. Atsimenu, „Juodasis gražuolis“ dar ilgam buvo įsirėžęs į atmintį. O mano mylimiausioji herojė buvo Pepė Ilgakojinė, nežinau, ar dėl jos protesto, ar dėl ypatingos jėgos, man ji buvo tokia truputėlį superpašėlusi mergaitė. Manau, labai svarbu leisti vaikui pačiam pasirinkti, ką nori skaityti, atrasti savus herojus ir, net jei jie labai nesavi suaugusiems, nebrukti savo vaikystės mylimiausių personažų. Gerai nuteikia ir jaukus skaitymo kampelis namuose.

KULINARINIŲ LAIDŲ VEDĖJA IR KNYGŲ AUTORĖ BEATA NICHOLSON

Vaikystėje buvau labai rimta skaitytoja, man labai labai patiko skaityti, eidavau ir eidavau į  biblioteką ir pati namie nemažai knygų turėjau. Aš, skitaip nei dauguma to meto vaikų, nebuvau pasinėrus į indėnus, bet man labai patiko visos Astridos Lindgren knygos, Edgaro Raiso Barouzo „Tarzanas“, Žiulio Verno „Kapitono Granto vaikai“, ir šiaip knygos… Skaitydavau vakarais, net po antklode. Knygos yra langas į kitą pasaulį ir vitaminai mūsų smegenims, nes jie jas ir nuramina, ir teikia peno. Dabar skaitau knygas su savo vaikais. Skaitykite, nors dabar kompiuteris ir kiti ekranai labai konkuruoja su sena gera knyga, bet nepasiduokite, skaitykite.

AKTORIUS IR ATLIKĖJAS GIEDRIUS ARBAČIAUSKAS

Pirmiausia, verta skaityti, nes tai – įdomu. Sužinai daug naujų dalykų. Kiekvienas iš mūsų, žmonių, vis kitoks, vienintelis toks pasaulyje, todėl ir tą pasaulį, kuriame gyvename, mato kitaip. Rašydamas jis išradingai dėlioja žodžius, sukurdamas iš jų vaizdus, prasmes, linksmas ar liūdnas, ir visokias visokiausias istorijas. Žodžiai skamda lyg muzika, turinti tik tam rašytojui būdingus tonus, pustonius ir ritmiką. Skaitydamas pajunti, kad matai pasaulį kito žmogaus akimis, girdi kito žmogaus ausimis, užuodi kito žmogaus nosimi. Net mąstai kito žmogaus galva, o tavo jausmai – kito žmogaus jausmai. Stebuklas! Užvertei knygą ir, žiūrėk, vėl tu esi tu. Tik prisipildęs naujų patirčių! Tai kaip kelionė šviesos greičiu po visatą… O kur dar knygų iliustracijų grožis, šviežių spaustuvės dažų kvapas…

Saitydamas vieną knygą, taip įsijaučiau į jos personažus, keičiau balsus (įsivaizdavau, kad jie yra skirtingi žmonės, todėl ir kalba kitaip), pajutau tokį vidinį virpulį, džiaugsmą, kad nusprendžiau: tikrai būsiu aktorius. Ta knyga pakeitė mano gyvenimą, padėjo apsispręsti, kuo būsiu gyvenime – laimingu žmogumi, nes darau tai, kas labiausiai patinka.

AKTORĖ KRISTINA SAVICKYTĖ-DAMANSKIENĖ

Vaikystėje augau namuose, kur buvo be galo daug knygų ir skaityti juose buvo įprastas laisvalaikio leidimo būdas. Kai jau pradėjau skaityti pati, labai mėgdavau grįžti prie tų pačių knygų – A. Lindgren „Karlsonas, kuris gyveno ant stogo”, „Ronja plėšiko duktė”, Dž. Rodario „Čipolinas” ir kitos pamėgtos istorijos, mano skaitytos po keliolika kartų. Taip pat iki vėlyvos paauglystės mėgau pasakas – įvairių tautų – tada buvusios „Pasaulio pasakų” serijos. 

Gal todėl, kad pati esu didelė skaitytoja, smagu ta aistra užkrėsti ir vaikus – su savais taip pat turiu iššūkių ir receptu nepasidalinsiu. Manau, kad skaitymas plečia vaikų akiratį, lavina vaizduotę, turtina žodyną, padeda suvokti kalbos struktūrą ir net moko taisyklingos rašybos, nes įpranti matyti teisingai parašytus žodžius. 

Vaikas labiau links prie skaitymo, jei namuose skaito ir suaugę žmonės, jei juose kuriami skaitymo ritualai. Jei knygos vaikui nesinori, galima pabandyti parinkti knygą jo mėgstama tema – apie mašinas, žvejybą, princeses. Taip palaipsniui vaikas gali atrasti skaitymo malonumą.